mod.TKN1C4 by Opal – Amiga Protracker 90’s Techno

Utwór został pierwotnie stworzony “live” podczas jednej z technicznych imprez połowy lat 90, następnie nutki zostały przeze mnie wklepane do 4 kanałów 8bitowego programu Protracker . Sekwencje, których użyłem zostały stworzone przeze mnie programem Mod2Smp a całość powstała na najlepszym na świecie komputerze Amiga 500 z 1 MB ChipRam oraz Kickstartem 3.1. W utworze słychać moją ówczesną fascynację komercyjnym techno, którego reprezentantów mogliśmy oglądać i słuchać za sprawą telewizji satelitarnej, na kanałach muzycznych typu Viva, czy MTV. 

Niedawno wspominaliśmy z kolegami czasy, gdy jako nastolatkowie wyżywaliśmy się artystycznie na naszych Amigach 500 z 1MB Ramu.
Jedni tworzyli zawiłe algorytmy generujące ciekawe efekty, inni małe graficzne dzieła sztuki albo “rzeźbili w dźwięku”. Ten kawałek powstał na imprezie w połowie lat 90. Na drugi dzień pozlepiałem zapisane tracki w patterny, sample w sekwencje.

Tak mi brzmiały te taneczne, techniczne lata napakowane muzyczną telewizją satelitarną, gdy przenosząc się w wyobraźni, chłonęliśmy kolorowy świat zachodu… Fajnie, że mieliśmy okazję poznawać technologię, zanim stała się czymś pospolitym. Dostrzegaliśmy magię tam, gdzie podobno były tylko bezduszne maszyny…