Ken Kutaragi – Ojciec i matka Playstation

Sony na początku lat 90-tych nie miało żadnych doświadczeń na rynku konsol. Byli dziewicami niewydymkami na tym polu. Owszem na początku lat 80-tych romansowali z komputerami próbując współtworzyć komputer z serii MSX ale były to próby tak nieśmiałe jak zapalenie pierwszego papierosa w podstawówce na dużej przerwie. Kiedy Sony zapowiedziało stworzenie własnej konsoli a do tego okazało się że zrobi to samodzielnie a nie we współpracy z Nintendo to wszyscy uśmiechali się tylko ironicznie. Większym zainteresowaniem cieszył się wtedy Atari Jaguar niż wynalazek Sony. I kto wie jak potoczyłaby się historia gdyby nie Ken.
Kuratagi urodził się w Tokio a jego rodzina chciała tam otworzyć firmę drukarską. Jego ojciec nie chciał jednak aby syn kontynuował rodzinne tradycje. Ken byl totalnym gadżeciarzem. Kupował wszystko co elektroniczne i szczerze jarał się każdym nowym urządzeniem. W 1975 roku został pracownikiem SONY i bardzo szybko zaczął robić karierę w firmie. Pewnego dnia zobaczył konsole Nintendo NES i to zmieniło jego życie jak i wpłynęło na historię SONY.
Ken zaczął tworzyć nową konsole już w latach 80-tych ale wszystko szło jak po grudzie. Wtedy Nintendo podbijało rynki swoją konsolą NES i Kutaragi zrozumiał że najlepsza strategia byłoby nawiązania współpracy z potentatem. Tyle że jego przełożeni nie podzielali jego entuzjazmu i byli raczej sceptyczni co do tego pomysłu.
Po za tym ówczesne kierownictwo SONY traktowało konsole jak zabawkę dla dzieci której produkcja nie przystoi tak poważnej firmie. Pod koniec lat 80-tych sytuacja się jednak zmieniła. Sega i Nintendo byli wówczas potentatami i zarabiali na swoich konsolach miliardy dolarów. Wtedy też Playsation zaczęło nabierać realnych kształtów.
Kutaragi byl jednak bardzo trudnym pracownikiem. Mimo swojego niewątpliwego talentu nie był zbyt lubiany przez szefów ponieważ nigdy nie gryzł się w język i mówił to co myslał. Dlatego przeniesiono go do… Sony Music. Jakkolwiek wydaje się to irracjonalne to wszyło mu to na dobre bo tam poznał Shigeo Murayame który był dyplomata i potrafił przebić się z projektem Playstation wśród szefostwa SONY.
Tyle że konsola ta powstawała we współpracy z Nintendo i tu zaczęły się schody. Hiroshi Yamauchi czyli ówczesny prezes Nintendo zorientował się że Sony chce zrobić z niego jelenia. W zasadzie większość przychodów z nowej konsoli miła trafic do Sony. I wtedy zrobiło się już niemiło. Nintendo zerwało współpracę z Sony. To było tak jakby ktos dał im w twarz. Zresztą same kulisy zerwania tej umowy byly wręcz kuriozalne. W 1991 roku podczas Wystawy Elektroniki Użytkowej w Chicago prezes Sony ogłasza szumnie nowa konsolę która ma zostać wyprodukowana we współpracy z Nintendo. Cały świat zwraca oczy na nowy produkt a tu… następnego dnia kiedy wszyscy spodziewają się usłyszeć od CEO Nintendo specyfikacji nowej konsoli on mówi że umowa została rozwiązana.
Noria Ohga naprawdę się wtedy wk… zdenerwował i jako punkt honoru postawił sobie stworzenie najlepszej konsoli na rynku. Niczym samuraj poszedł na wojnę. Na śmierć i życie.
A beneficjentem tejże wojny stał się Kutaragi który dostał zielone światło i ruszył do przodu niczym bolid formuły jeden. Kutaragi podjął jedną i jak się okazało bardzo mądra decyzje. Postawił n trójwymiar i polygony. Uznałże własnie to będzie przyszłość gier i nie pomylił się. Kiedy pod koniec 1993 roku Sony pokazało słynne demo z T-Rexem wszyscy już wiedzieli że powstało cos niesamowitego. Kutaragi prócz tego że tworzył Playstation prowadził otwarta wojne z kierownictwem o wszystko. Od wglądu samej konsoli po oznaczenia przycisków na padzie. Facet praktycznie nie spał. Miał jednak w tej wojnie jednego ale za to bardzo waznego sojusznika a był nim CEO Sony który postawił na niego i wspierał go zawsze kiedy sprawa stawała na ostrzu noża.
Według ludzi pracujących nad Playstation Kutragi kłócił się ze wszystkimi którzy nie zgadzali się z jego wizją. Trzeba mu jednak przyznać że wszystkie jego pomysły były strzałem w dziesiątkę. Nie pozwolił na przykład na zabezpieczanie płyt z grami specjalną kasetką której koszt byłby bardzo wysoki ale żeby odróżniać sie od innych płyt te z rami na PSX były czarne. Między innymi dzięki niemu Sony pozyskało ponad 250 deweloperów którzy zaczęli tworzyć gry na PSX. Wszystko dlatego że tworzenie ich było tak proste w stosunku do SEGI/Nintendo że było wręcz przyjemnościa.
Kuratagi okupił PSX ciężkim załamaniem nerwowym ale opłaciło się bo konsola sprzedała sie niemal w 100 mln sztuk i zmiotła Segę z rynku a Nintendo straciło przez nią wiekszość rynku. Kuratagi wprowadził na rynek aż 4 konsole: PlayStation, PlayStation 2, PlayStation Portable i PlayStation 3. Gdyby nie on nie wiadomo na czym gralibysmy dzisiaj. W 2007 roku odszedł jednak z Sony.
Dziś Ken Kuratagi zajmuje się… robotami w Ascent Robotics Inc.

Tom Rollauer