Czasopismo IKS (Informatyka Komputery Systemy) 1986-1989

IKS był jeszcze jednym czasopismem adresowanym do “poważniejszej” części miłośników komputerów co brzmi egzotycznie jeśli dodam że pismo było skierowane do młodzieży. IKS był dodatkiem do gazety “Żołnierz Wolności”. Już widzę uśmiech na waszych twarzach. Tak. Taka gazeta rzeczywiście ukazywała się w PRL-u ale nie o niej dzisiaj wam opowiem.
IKS od samego początku miał na siebie pomysł. Podobnie jak MIkroklan i Komputer nie zajmował się w ogóle grami. Był za to skoncentrowany na programowaniu. Był to chyba pierwszy miesięcznik który był adresowany do pionierów programistów. Nie ograniczał się tylko do jednej platformy. Listingi programów dotyczyły zarówno ZX Spectrum, Atari, Commodore jak i Amstrada.
Powiem WAM że IKS był czasopismem z którego naprawdę wiele można się było nauczyć. Więcej BASICA nauczyłem się z IKS-a niż z podręczników.
Początkowo pismo miało 16 stron ale szybko rozwinęło swoje łamy do 32 (tyle samo co Mikroklan). Okazjonalnie można było tam także znaleźć schematy urządzeń peryferyjnych ale stanowiły one rzadkość.
Pismo ukazywało się cyklicznie aż do 1989 roku. Niestety po przemianie ustrojowej zniknęło z rynku. Wydano go niemal w 6 milionach egzemplarzy (wszystkie numery) a dziś jest białym krukiem.

Tom Rollauer